نمایشگاه قرآن بیرمنگام در ابوظبی

نمایش نسخه ای که 1350 سال قدمت دارد
نویسنده : بنسال عبدالقادر

اختصاصی عظام هنر: یک رونوشت از قرآن بیرمنگهام، یکی از قدیمی ترین نوشته های اسلامی در پارک الامرات در ابوظبی با همکاری انگلستان برپا شد.

قرآن بیرمنگهام بیش از 1350 سال قدمت داشته و قدمت آن به 468-645 سال پس از میلاد باز می گردد. منشا این نوشته چهار صفحه ای که از سال 1930 تحت اختیار دانشگاه بیرمنگهام قرار داشته است ، مشخص نبود تا اینکه یکی از اساتید متوجه شد که جلد نوشته با جلد چرم گوسفندی نوشته های قدیمی موجود فرق دارد.

نورا محمد الکعبی، وزیر توسعه فرهنگ و دانش که در افتتاحیه این نمایشگاه در غروب یکشنبه شرکت کرده بود گفت "کشور ما بر این باور است که فرهنگ باید حفظ و به اشتراک گذاشته شود. من معتقدم که برپایی این نمایشگاه در ابوظبی نقش مهمی در تقویت احترام و درک متقابل بین ملت ها، فرهنگ ها و باورها خواهند داشت. من بسیار مفتخرم که وزارت توسعه فرهنگ و دانش قادر بوده تا از دانشگاه بیمنگهام و شورای انگلیسی در برپایی این نمایشگاه واقعا جذاب پشتیبانی کند. این نمایشگاه بخشی کلیدی در همکاری فرهنگی بین امارات و انگلستان خواهد بود."

نمایشگاه قرآن بیرمنگهام نقطه عطفی در سال همکاری خلاقانه بین بریتانیا و امارات محسوب می وشد. این همکاری تحت پشتیبانی شیخ محمد بن زاید النحیان، ولیعهد ابوظبی و معاون عالی فرماندهی نیروهای مسلح امارات و شاهزاده ولز ایجاد می گردد.

مقامات ارشد نظیر فیلیپ پرهام، سفیر انگلستان در امارات و پروفسور رابین میسون، نایب رییس دانشگاه بیرمنگهام در افتتاحیه نمایشگاه در ابوظبی شرکت کردند.

این نمایشگاه از 19 آوریل تا 3 مه سال 2018 از ابوظبی به بخش طراحی دوبی نقل مکان خواهد کرد.

این نمایشگاه دیجیتال تعاملی در ابوظبی تا تاریخ 29 نوامبر برپا خواهد بود. بیش از 14 هزار نفر در نمایشگاه بین المللی کتاب الشارجه در این ماه از نمایشگاه بازدید کرده اند.

شیخ محمد بن رشید المکتوم، نایب رییس جمهور و نخست وزیر امارات و فرماندار دبی پس از دیدار از این نمایشگاه کتاب، از این نمایشگاه در شارجه دیدن کردند. شیخ دکتر سلطان بن محمد القاسمی، عضو شورای عالی و فرماندار شارجه نیز از نمایشگاه بازدید کردند.

منبع: (پرشن) گلف نیوز

تاریخ انتشار: 20 نوامبر 2017